مرگ سالانه بیش از ۶۰۰ میلیون نفر بر اثر مصرف غذای آلوده

مرگ سالانه بیش از ۶۰۰ میلیون نفر بر اثر مصرف غذای آلوده

معاون غذا و داروی علوم پزشکی تبریز از مرگ سالانه بیش از ۶۰۰ میلیون نفر بر اثر مصرف غذای آلوده در دنیا خبر داد.

مرگ سالانه بیش از ۶۰۰ میلیون نفر بر اثر مصرف غذای آلوده

به گزارش آب و خاک سیستان و بلوچستان ارزشمند است از تبریز، مسلم نجفی، معاون غذا و داروی علوم پزشکی تبریز امروز در نشست خبری به مناسبت روز جهانی ایمنی مواد غذایی در جمع خبرنگاران اظهار کرد: ۷ ژوئن برابر است با روز جهانی ایمنی مواد غذایی نامگذاری شده است و این روز توسط مجمع عمومی سازمان ملل با توجه به اهمیت بیماری‌های منتقله و مرتبط با غذا و مباحث ایمنی انتخاب شده است. استانداردهای مواد غذایی نجات‌بخش زندگی/ غذای ناسالم  عامل ۲۰۰ نوع بیماری وی با اشاره بر شعار امسال روز جهانی ایمنی مواد غذایی با عنوان استانداردهای مواد غذایی نجات بخش زندگی، گفت: استاندارهای زیادی برای مواد غذایی تعریف شده است. معاون غذا و داروی علوم پزشکی تبریز با بیان اینکه ایمنی مواد غذایی بخش مهمی از امنیت غذایی است، گفت: غذای سالم و کافی، زیربنای سلامت است؛ بیش از ۲۰۰ نوع بیماری از غذای ناسالم و آلوده به باکتری‌ها، ویروس‌ها، انگل‌ها، سموم یا مواد شیمیایی ایجاد می‌شود. فوت ۶۰۰ میلیون نفر در سال به علت خوردن غذای آلوده وی خاطرنشان کرد: سازمان بهداشت و جهانی تخمین زده از است که سالانه ۶۰۰ میلیون نفر هر ساله در اثر خوردن غذای آلوده به باکتری فوت می‌شوند که کودکان زیر ۵ سال ۴۰ درصد از افراد جمعیت را شامل هستند که بیشتر دچار باکتری‌ها می‌شوند. نجفی افزود: در حال حاضر وضعیت کشور در حوزه امنیت غذایی مناسب است و نگرانی خاصی وجود ندارد. وی گفت: ضرورت تغییر الگوی کشاورزی و باغداری، روش‌های تولید، تجهیزات تولید و فرآوری و نگهداری و توزیع و نیز الگوی مصرف وجود دارد. معاون غذا و داروی علوم پزشکی تبریز با تاکید بر اینکه الگوی مصرف روغن ایران دو برابر اروپاست، ادامه داد: اسراف در مواد غذایی، مصرف شکر و قند و نمک در ایران بسیار زیاد است. صرف پول داشتن به معنی داشتن امنیت غذایی نیست وی به ضرورت آموزش به کشاورزان و سایر تولیدکنندگان اشاره کرد و گفت: تجربه نشان داده که صرف پول داشتن به معنی داشتن امنیت غذایی و امکان تامین غذا نیست. نجفی توضیح داد: نمونه این موضوع جنگ اوکراین است که با اینکه این کشور اوکراین جزو کشورهای غنی در غلات است ولی نتوانستند از این غلات استفاده کنند و همه محصولات‌شان آفت زد. وی یادآور شد: محصولات غذایی ایران به ده‌ها کشور صادر می‌شود و نظارت‌های خوبی وجود دارد.

  صادرات محصولات آذربایجان‌شرقی به ۴۵ کشور جهان معاون غذا و داروی علوم پزشکی ابراز کرد: در دو و نیم ماه اخیر محصولات غذایی استان آذربایجان‌شرقی به ۴۵ کشور صادر شده است که این محصولات ۳۰ هزار تن بود. استرالیا، ژاپن و سایر کشورها جزو این کشورهایی است که محصولات استان ما را خریداری کردند. وی به فعالیت‌های غذا و دارو اشاره کرد و گفت: یک هزار و ۶۶۷ کارخانه و کارگاه تولید مواد خوراکی و آشامیدنی (بدون سراب و مراغه) وجود دارد، افزود: یک هزار و ۲ مورد پروانه ساخت محصولات ارائه شده است. نجفی گفت: چهار و ۱۸۷ مورد گواهی بهداشت صادرات در استان صادر شده است. وی یادآور شد: بیش از ۵ هزار مورد بازدیدهای انجام یافته مربوط به مواد خوراکی و آشامیدنی شده است و همچنین سه هزار و ۲۸۸ مورد اقلام نمونه‌برداری از واحدهای تولیدی و خوراکی و آشاکیدنی داشتیم. معاون غذا و داروی علوم پزشکی تبریز گفت: در دانشگاه‌های ما آزمایشگاه‌های کنترل غذا وجود دارد که نزدیک به صد هزار آیتم آزمایش شده است. وی ادامه داد: بازدید از بیش از چهار آزمایشگاه آزمایشگاه‌های واحدهای تولیدی استان، بازدید از ۳۰ آزمایشگاه مجاز و همکار در سطح استان انجام شده است. نجفی گفت: اجرای برنامه کشوری پایش در سطح عرضه مواد غذایی و آرایشی و بهداشتی برای افزایش اطمینان از سلامتی محصول حدود ۲۵ محصول غذایی پر مصرف و ۵۰ قلم محصولات آرایشی و بهداشتی) شده است. دستور کاهش ۲۰ درصدی نمک مصرفی در صنعت تولید وی متذکر شد: کاهش ۲۰ درصدی نمک مصرفی در پروانه‌های ساخت مواد غذایی صنعتی تولیدی در استان طی ۵ سال، کاهش ۲۰ درصدی قندهای ساده در پروانه‌های ساخت مواد غذایی صورت گرفته است. معاون غذا و داروی علوم پزشکی تبریزکفت: کاهش ۲۰ درصدی میزان اسیدهای چرب ترانس روغن مصرفی در پروانه‌های ساخت مواد غذایی صنعتی تولیدی، نصب چراغ راهنمای تغذیه‌ای در محصولات خوراکی و آشامیدنی تولیدی استان از جمله فعالت‌های معاونت غذا و دارو است. وی برنامه غنی سازی آرد با آهن و اسید فولیک، برنامه غنی‌سازی شیر و ماست، استفاده از انواع سامانه‌ها و بستر خدمات الکترونیک و مبتنی بر وب برای صرفه‌جویی در هزینه‌ها و تسریع خدمات مراجعین از دیگر فعالیت‌هاست. نجفی گفت: تعداد واحدهایی که در خفا تولید می‌کنند را ما در اختیار نداریم و در دست سازمان‌های اطلاعات و امنیتی است و یا از طریق گزاراشات مردمی و مراجعان می‌باشد. ۸۵ مورد از محصولات خوراکی و آرایشی و آشامیدنی معدوم شده است وی گفت: تعداد کالاهای معدوم  شده مواد خوراکی و آشامیدنی و آرایشی بهداشتی ۸۵ مورد است. معاون غذا و داروی علوم پزشکی تبریز گفت: اخیرا کره کاکاویی را از آذربایجان‌شرقی  به کشور آلمان صادر کردیم. وی متذکر شد: تزریق بوتاکس در آرایشگاه‌ها از طریق گزارش‌های مردمی می‌تواند به خوبی کنترل شود زیرا آرایشگاه جای تزریق بوتاکس نیست. پایان پیام/۶۰۰۲۷      

دیدگاهتان را بنویسید

Next Post

هیأت مؤسس شبکه همگرای نخبگانی امت واحده اسلامی تشکیل شد

د ژوئن 12 , 2023
هیأت مؤسس شبکه همگرای نخبگانی امت واحده اسلامی با مشارکت و همفکری اساتید و اندیشمندان مسلمان از کشورهای مختلف نظیر ایران، تونس، الجزایر، سوریه، هند، مغرب، عراق، ترکیه، افغانستان، پاکستان، لبنان، قطر، اردن، مصر، کویت و ترکیه تشکیل شد.
Previous post کاروان تکواندو قم با ۵ مدال رنگارنگ از مسابقات کشوری بازگشت
Next post هیأت مؤسس شبکه همگرای نخبگانی امت واحده اسلامی تشکیل شد