زیرکوه پیش‌قراول کاشت طلای سرخ در خراسان جنوبی/ معمای بهترین زمان کاشت زعفران!

زیرکوه پیش‌قراول کاشت طلای سرخ در خراسان جنوبی/ معمای بهترین زمان کاشت زعفران!

چند روزی است که کشاورزان شهرستان زیرکوه، اولین مرحله کاشت پیاز زعفران را در مزارع زیرکشت این محصول آغاز کرده اند این در حالی است که در دیگر نقاط استان خبری از کاشت مرحله اول نیست و تنها در این نقطه از استان کاشت پیاز زعفران در این ماه انجام می شود.

زیرکوه پیش‌قراول کاشت طلای سرخ در خراسان جنوبی/ معمای بهترین زمان کاشت زعفران!

به گزارش آب و خاک سیستان و بلوچستان ارزشمند است از زیرکوه، چند روزی است که با شروع اولین مرحله کاشت طلای سرخ در مزارع زعفران این شهرستان روزهای پرکار زعفران کاران زیرکوه نیز آغاز شده است. زعفران‎کاران این محصول را در دو مرحله کاشت می‎کنند، نخستین مرحله در اردیبهشت‎ ماه زمانی که علف زعفران رو به زردی و خشکی می‎رود و دومین مرحله نیز از اواسط شهریورماه آغاز می شود و تا اواسط مهرماه ادامه می یابد. در زمینه بهترین زمان برای کاشت پیاز زعفران بین کشاورزان اختلاف وجود دارد چرا که بعضی‎ها معتقدند این محصول با خشک‎شدن علف و بوته آن اگر از زمین کنده شود و در زمینی دیگر کاشت شود سبب می‎شود محصول یک سال زودتر به بهره‎برداری برسد  به همین واسطه این عده بهترین زمان کاشت پیاز زعفران را اواسط اردیبهشت می‎دانند. همچنین کشاورزان بر این باورند که پیاز زعفران باید هر پنج تا هفت سال جابجا شود، یعنی زمینی که پنج تا هفت سال پیاز زعفران در آن کاشت شده به دلیل کمبود ویتامین مورد نیاز و زیاد شدن پیاز باید پیاز آن کنده و به زمینی دیگر منتقل شود. کاشت در دمای زیر ۲۰ درجه آن طور که محمد رضا براتی، یک زعفران کار نمونه در بیرجند هم در گفت وگو با خبرنگار فارس اعلام کرد: در نقاطی که دمای هوای زیر ۲۰ درجه باشد در این زمان کاشت پیاز زعفران انجام می شود و اگر در ماه های اردیبهشت و خرداد پیاز زعفران کشت شود سبب پوسیدگی آن خواهد شد. به گفته وی اکنون هنوز پیاز زعفران به خواب نرفته است تا به توان اقدام به کاشت آن کرد. بنا به نظر کارشناسان نیز زمان مناسب کشت زعفران تا حدودی از اوایل تیرماه تا اواسط مهر ماه است. باید به این نکته نیز توجه داشت که کشت زعفران باید به طور حتم قبل از شروع باران‌های پاییزه صورت گیرد. البته بهتر است کشت زعفران درآخرین فرصت و اواخر مهرماه به تاخیر انداخته نشود. اما چرا بهترین زمان برای کشت زعفران تیر و مردادماه است آن هم به دو دلیل یکی این که رطوبت خاک در پایین‌ترین و بهترین سطح خود است و رطوبت پیاز زعفران نیز در سطح خوبی است همچنین قیمت‌ها در این بازه‌ی زمانی متعادل‌تر است. پایان پیام/۶۹۰۷۵

دیدگاهتان را بنویسید

Next Post

رشد 140درصدی بودجه وزارت میراث فرهنگی به چشم نمی آید

چ مه 3 , 2023
معاون توسعه مدیریت و منابع وزارت میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی با بیان اینکه در 2سال گذشته شاهد رشد ۱۴۰ درصدی در بودجه وزارتخانه هستیم،گفت: چون سنگ بنای بودجه از ابتدا سست بوده، این افزایش خیلی به چشم نمی‌آید چرا که ماموریت‌ها و اقدامات زیادی را در پیش رو داریم.
Previous post اعزام 1500 نظامی آمریکایی به مرز مکزیک
Next post رشد 140درصدی بودجه وزارت میراث فرهنگی به چشم نمی آید