رئیس سابق شاباک: اسرائیل در آغاز یک جنگ داخلی است

رئیس سابق شاباک: اسرائیل در آغاز یک جنگ داخلی است

«ناداو آرگامان» رئیس سابق سازمان اطلاعات و امنیت داخلی رژیم صهیونیستی ضمن ابراز نگرانی درباره پیامدهای طرح تغییرات قضایی موردنظر نتانیاهو، گفت ارتش این رژیم و سران شاباک باید به وی بگویند این طرح را متوقف کند.

رئیس سابق شاباک: اسرائیل در آغاز یک جنگ داخلی است

به گزارش گروه بین‌الملل آب و خاک سیستان و بلوچستان ارزشمند است، «ناداو آرگامان» رئیس سابق شاباک (شین بت) سازمان اطلاعات و امنیت داخلی رژیم صهیونیستی پنجشنبه (۲۰ ژوئیه) درباره تغییرات قضایی که کابینه نتانیاهو قصد اعمال آن را دارد، اظهارنظر کرد. او از رئیس فعلی شین بت و رئیس ستاد ارتش رژیم صهیونیستی خواست به نتانیاهو بگویند این قانون را متوقف کند. 

آرگامان همچنین از سربازان ذخیره رژیم صهیونیستی که گفته‌اند در صورت تبدیل شدن این لایحه به قانون برای انجام وظیفه حاضر نخواهند شد، اعلام حمایت کرد. 

این مقام سابق امنیتی در گفت‌وگو با رادیو ارتش گفت «نتانیاهو باید فوراً این قانون را متوقف کند» و افزود نتانیاهو «به دولت اسرائیل مانند زمانی که او را می‌شناختم متعهد نیست. فکر می‌کنم او امروز به یک ائتلاف غیرممکن متعهد است». 

سخنان تند او ساعاتی بعد از  آن بیان شد که کمیته قانون، قانون اساسی و عدالت کنست (پارلمان صهیونیستی) راه را برای دو رای‌گیری به منظور حذف «دکترین عقلانیت» بخش مهمی از تغییرات موردنظر نتانیاهو در دستگاه قضایی اسرائیل هموار کرد. قرار است این دو رای‌گیری نهایی دوشنبه برگزار شود. 

در رویه‌ «دکترین عقلانیت»، دادگاه‌های اسرائیلی می‌توانند چنانچه تصمیم‌های قوه مجریه را «غیرعقلانی» تشخیص دهند آن‌ها را منحل کرده و یا مورد رسیدگی مجدد قرار دهند. طرح نتانیاهو خواستار محدود کردن اختیاراتی است که ذیل این دکترین به قوه قضائیه داده شده است.  

رئیس سابق شین بت گفت: «دوشنبه، انتظار می‌رود لایحه‌ای تصویب شود که بعد از آن نگرانم ما یک کشور متفاوت شویم… نگران اسرائیل هستم». وی همچنین گفت: اگر این قانون وحشتناک تصویب شود، کشور متفاوتی خواهیم شد. بنابراین به قراردادهایی که امضا کرده‌ایم متعهد نیستیم. 

به گزارش روزنامه صهیونیستی «هاآرتص»، او از «هرتزل هالوی» رئیس ستاد ارتش اسرائیل و «رونن بار» جانشین خود در شین بت خواست به نخست‌وزیر نشان دهند پیامدهای وخیم این قانون چه خواهد بود. وی تاکید کرد: این وظیفه آن‌هاست. یک حرف سیاسی نیست، بلکه یک دیدگاه حرفه‌ای است. 

وی در پاسخ به این سوال که چرا حالا حدود دو سال بعد از پایان دوره خود به عنوان رئیس شین بت تصمیم به بیان این سخنان گرفته، گفت: «به شدت نگرانم که در آغاز یک جنگ داخلی باشیم». آرگامان پیش‌تر هم در ماه مارس علناً مخالفت خود را با تغییرات موردنظر نتانیاهو ابراز کرد و تغییرات جنجالی در دستگاه قضایی را خودرویی توصیف کرد که به سمت پرتگاه می‌رود. 

طرح تغییرات قضایی نتانیاهو اعتراضات بی‌سابقه‌ای را برانگیخته که هفته‌هاست ادامه داشته است. نتانیاهو و حامیان این طرح استدلال می‌کنند قوه قضاییه قدرت زیادی دارد و در عملکرد قوه مجریه دخالت می‌کند. معترضان به این طرح می‌گویند نتانیاهو در تلاش است با تضعیف قوه قضاییه از خود در برابر اتهامات فساد محافظت کند.

به گفته این معترضان، اصلاحات پیشنهادی نتانیاهو می‌تواند فرار از پیگرد قانونی علیه او در پرونده‌های فساد را آسان‌تر کند. نتانیاهو در طول دوران نخست‌وزیری خود با اتهامات متعدد فساد در زمینه دریافت رشوه، کلاهبرداری و نقض اعتماد عمومی مواجه بوده است. 

با این وجود، پیشنهاد این طرح فراتر از اعتراضاتی که به همراه داشته، توجه‌ها را به سمت تفرقه‌های موجود در فلسطین اشغالی جلب کرده است. بسیاری از کارشناسان مسائل مربوط به این رژیم حتی در داخل فلسطین اشغالی این تفرقه‌ها را نشانه‌ای از شکاف‌های بزرگی که می‌تواند باعث اتمام موجودیت اسرائیل شود، تعبیر کرده‌اند. 

خبرگزاری آمریکایی «آسوشیتدپرس»  چهارشنبه در تحلیلی نوشت با ادامه امتناع از خدمت نیروهای مسلح ارتش رژیم صهیونیستی، شکاف در ارتش این رژیم در حال ظهور است. این گزارش افزود: ارتش مجهز (رژیم) اسرائیل با یکی از بدترین حملات روبرو شده و آن نبرد در بدنه خود است. (جزئیات بیشتر)

پایان پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

Next Post

دستگیری قاتل فراری در الیگودرز

پ جولای 20 , 2023
فرمانده انتظامی الیگودرز از دستگیری قاتل فراری در کمتر از 72 ساعت خبر داد.
Previous post نذری سرخ برای نجات زندگی در ایام محرم
Next post دستگیری قاتل فراری در الیگودرز