حال مراتع کشور خوب نیست

حال مراتع کشور خوب نیست

معاون آبخیزداری، امور مراتع و بیابان سازمان منابع طبیعی و آبخیزداری کشور با تاکید بر اینکه حال مراتع کشور خوب نیست، بر لزوم سهیم کردن مردم در منافع حوزه‌های آبخیزداری به معنای مشارکت واقعی اشاره کرد.

حال مراتع کشور خوب نیست

به گزارش آب و خاک سیستان و بلوچستان ارزشمند است از شیراز، حسن وحید در نشست شورای مدیران ستادی با شنیدن برخی از مشکلات و چالشهای پیش روی ادارات زیر مجموعه فنی اداره کل منابع طبیعی فارس با اشاره به اولویت بندی طرح ها برای مردمی کردن طرح های حفاظتی در عرصه‌های منابع طبیعی اظهار کرد: با مشارکت مردم در این عرصه‌ها بسیاری از مسائل حقوقی و مشکلات  اجتماعی و اقتصادی برطرف خواهد شد. 

وی با تاکید بر افزایش پروژه‌های آبخیزداری در احیاء عرصه های منابع طبیعی گفت: به دنبال این هستیم که با اجرای پروژه‌های آبخیزداری و مشارکت مردم در راستای احیاء و نگهداشت عرصه ها به‌ویژه اراضی بیابانی و مناطق جنگلی آسیب دیده گام برداریم. 

وحید با بیان اینکه اساس کار در سازمان منابع طبیعی حفاظت از عرصه های منابع طبیعی است، اظهار داشت: معیشت مردم و بهره برداران وابسته به منابع طبیعی است و سهیم کردن آنان در منافع حوزه های آبخیزداری به معنای مشارکت واقعی مردم در حفاظت از این عرصه ها است. 

وی از فارس به عنوان دانشگاه منابع طبیعی کشور یاد کرد و افزود: این استان به لحاظ داشتن  پشتوانه و بدنه علمی کارشناسی از استانهای سرآمد کشور است که امیدواریم این موضوع در تعامل با مردم منشأ حرکت‌های پرشتاب به سمت اهداف سازمانی در حفاظت از این عرصه ها شود. 

او در بخش دیگری از سخنان خود به چالش‌های اساسی در حوزه منابع طبیعی اشاره کرد و گفت: در حال حاضر روند تخریب منابع طبیعی به گونه ای است که با پدید آمدن بحران هایی از جمله نبود آب، فرسایش خاک و از بین رفتن رویشگاههای جنگلی روزبه‌روز شاهد زوال زودهنگام منابع طبیعی هستیم. 

وی در ادامه بر سیاست‌گذاری و برنامه‌ریزی مدیریتی در عرصه های منابع طبیعی به ویژه ساماندهی و مدیریت صحیح کانون های بیابانی، احاله مدیریت ایستگاههای تولید بذر و نهال با رعایت زیرساخت‌های فنی، علمی و اصولی و استفاده از پتانسیل گیاهان دارویی و نیز نظارت مستمر بر تجدید ممیزی ها تاکید کرد و گفت: نظارت در اجرای طرح ها می بایست بصورت دقیق و قوی انجام شود. 

بازدید از پروژه های کنترل رسوب سد درود زن پارسل بانشی بیضا، مدیریت حفاظت و قرق منطقه جمال بیگ اقلید، کنترل سیلاب و تغذیه مصنوعی اسلام آباد پاسارگاد، پروژه مشارکتی طرح بادام کاری های بخش سده اقلید و بازدید از ایستگاه تولید بذر شهید بهجت حقیقی این شهرستان از جمله برنامه های سفر دو روزه معاون آبخیزداری، امور مراتع و بیابان سازمان منابع طبیعی و آبخیزداری کشور و هیات همراه به فارس بود.

پایان پیام/ن

دیدگاهتان را بنویسید

Next Post

کشتار جمعی با سلاح گرم در آمریکا رکورد زد

ش جولای 15 , 2023
بر اساس آمار یک پایگاه داده، آمریکا در نیمه اول سال میلادی جاری شاهد مرگبارترین دوره شش ماهه ناشی از خشونت با سلاح گرم از دستکم سال 2006 بوده است.
Previous post اهدای 322 سری جهیزیه به نوعروسان چهارمحال و بختیاری
Next post کشتار جمعی با سلاح گرم در آمریکا رکورد زد