اختصاص گرنت بین‌المللی به اعضای هیأت علمی از سال ۱۴۰۲

اختصاص گرنت بین‌المللی به اعضای هیأت علمی از سال ۱۴۰۲

رئیس دانشگاه تهران از ایجاد گرنت بین‌المللی برای اعضای هیأت علمی دانشگاه تهران از سال ۱۴۰۲ خبر داد و گفت: منابع مالی این گرنت از محل شهریه دانشجویان بین‌الملل تأمین می‌شود.

اختصاص گرنت بین‌المللی به اعضای هیأت علمی از سال ۱۴۰۲

به گزارش گروه دانشگاه آب و خاک سیستان و بلوچستان ارزشمند است به نقل از دانشگاه تهران، سید محمد مقیمی رئیس دانشگاه تهران در دهمین و آخرین نشست شورای دانشگاه تهران که با حضور اعضای هیأت رئیسه و رؤسای دانشکدگان، دانشکده‌ها و مراکز و مؤسسات وابسته به دانشگاه تهران در محل تالار شهید سلیمانی دانشگاه تهران برگزار شد، با اشاره به هدفگذاری دانشگاه تهران برای افزایش پذیرش دانشجوی بین‌الملل از کشورهای مختلف، گفت: در حال نزدیک شدن به هدفگذاری صورت گرفته در جذب دانشجوی بین‌الملل هستیم. موفقیت در این زمینه مستلزم اقدام فعالانه گروه‌های علمی و دانشکده‌ها در زمینه سرعت‌بخشی به بررسی درخواست‌های تحصیل در دانشگاه تهران است. چون وقتی فرآیند بررسی درخواست‌ها طولانی می‌شود، بعضاً داوطلبان غیرایرانی تحصیل در دانشگاه تهران که سوابق تحصیلی خوبی هم دارند، حاضر می‌شوند در دانشگاه‌های دیگر ثبت‌نام کنند. وی رعایت استانداردهای کیفی متقاضیان تحصیل را اصل اول دانشگاه تهران در پذیرش دانشجوی بین‌الملل دانست و تاکید کرد: در عین حفظ کیفیت، لازم است به ارتقای کمی در زمینه پذیرش دانشجوی بین‌الملل هم توجه داشته باشیم. هدف از افزایش دانشجویان بین‌الملل، فقط درآمدزایی نیست بلکه از نظر وجهه‌ای که از نظام اسلامی در دنیا ارائه می‌شود حائز اهمیت است. دانشجویان بین‌الملل می‌توانند بهترین سفرا برای جمهوری اسلامی ایران در سراسر دنیا باشند. مقیمی همچنین با اشاره به مصوبه جدید هیأت امنای دانشگاه تهران برای راه‌اندازی شعبه دانشگاه تهران در کشور گرجستان، از پردیس بین‌المللی ارس دانشگاه تهران به عنوان معین این شعبه بین‌المللی دانشگاه تهران نام برد و گفت: رئیس پردیس بین‌المللی ارس به عنوان سرپرست شعبه دانشگاه تهران در گرجستان ایفای نقش خواهد کرد. وی همچنین از مذاکره با یک بخش خصوصی ایرانی به منظور راه‌اندازی شعبه دانشگاه تهران در کشور ازبکستان خبر داد. رئیس دانشگاه تهران در بخش دیگر سخنانش از آماده‌سازی نسخه اولیه برنامه راهبردی دانشگاه تهران توسط معاونت برنامه‌ریزی و توسعه منابع دانشگاه خبر داد و گفت: این برنامه پس از ارزیابی در کمیته‌های تخصصی، نهایی خواهد شد. رئیس دانشگاه تهران افزود: رویکرد ما در تدوین برنامه راهبردی دانشگاه متفاوت از گذشته است؛ به گونه‌ای که به جای پرداختن به همه موضوعات که اغلب راهبردها به علت فقدان منابع کافی قابل تحقق نیستند، در تدوین برنامه راهبردی حاضر تلاش کرده تا رویکرد موضوع محوری (Issues oriented) مدنظر قرار گیرد و به تناسب نیروها و منابع مالی که در اختیار داریم، اقدامات عملی (action plan) در هر زیرموضوع مشخص گردد. برنامه‌های راهبردی که در دستگاه‌ها تدوین می‌شوند بیشتر حالت زینت‌المجالس دارند، اما برنامه راهبردی مدنظر دانشگاه تهران دارای رویکرد عملیاتی و واقع‌گرایانه است. گاهی در برنامه‌های راهبردی اصلاً به برنامه عملیاتی آن و اینکه در چه دوره زمانی باید اجرایی شود، اشاره‌ای صورت نمی‌گیرد؛ در حالی که تلاش شده تا برنامه راهبردی دانشگاه به نحوی تدوین شود که عاری از این نقیصه باشد. مقیمی در پایان درباره حق‌التدریس‌های معوق مدرسان و اعضای هیأت علمی نیز اظهار داشت: تأمین منابع پرداخت حق‌التدریس‌ها باید از طریق درآمدهای اختصاصی دانشکده‌ها صورت گیرد، اما دانشکده‌ها در زمینه تأمین این منابع مشکل دارند. بر همین اساس، جمع‌بندی پرداخت حق‌التدریس‌ها در دانشکده‌ها انجام شده و اقدام لازم برای پرداخت آنها تا پایان سال صورت می‌گیرد. پایان پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

Next Post

خیابان‌های فرانسه همچنان درگیر اعتصاب و زباله

چ مارس 15 , 2023
بر اساس گزارش رسانه‌های فرانسوی، اتحادیه‌های تجاری این کشور امروز چهارشنبه نیز به اعتراضات و اعتصابشان علیه طرح افزایش سن بازنشستگی از سوی دولت امانوئل ماکرون ادامه دادند.
Previous post نماینده رهبری: رفع مشکلات عشایر ضرورت دارد
Next post خیابان‌های فرانسه همچنان درگیر اعتصاب و زباله